CO VIDĚT V HAAGU

Zdravím milí čtenáři, před třemi týdny jsem se vrátila z inspirující návštěvy Haagu a ráda bych vám ukázala místa, která musíte vidět, pokud se tam někdy budete chtít podívat. Den Haag je třetí největší město Nizozemí a sídlo vlády, velikostně je menší než polovina Brna. Všechny jeho atrakce a vyhlídky se tedy dají projít za dva dny, pokud budete používat hromadnou městskou dopravu.

My jsme všude chodili pěšky, takže jsme měli výhodu, že naše airbnb bylo kousek od centra. I když nám vše trvalo o hodiny chůze a bolavých nohou déle. Bydleli jsme zde, což je kousíček od Paláce míru. Pokud ještě nejste zaregistrovaní na airbnb a registrujete se přes můj odkaz, získáte slevu 725 korun na vaše první ubytování.

PALÁC MÍRU / VREDESPALEIS

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Paláci míru sídlí mezinárodní soudní dvůr a byl postaven v neorenesančním stylu v roce 1913. Palác je veřejnosti otevřen jen několik víkendů v roce s průvodcem, takže se můžete podívat spíše jen z venku. Před vstupní branou ale naleznete několik objektů znázorňujících mír – hlavní je nejspíš World Peace Flame (plamen světového míru) s cestičkou (World Peace Flame pathway), která je obestavěná kameny darovanými ze 196 zemí (na fotce je ten z Česka). Kolem travnaté plochy před palácem je potom postavěná nízká kamenná zídka, ve které je slovo „mír“ vytesáno ve všech jazycích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CENTRUM HAAGU – BINNENHOF, MAURITSHUIS, JEZÍRKO HOFVIJVER

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přímo v centru města naleznete komplex budov pojmenovaný Binnenhof, ve kterém sídlí nizozemský parlament. Původně byl kolem Binnenhofu vodní příkop, ze kterého zbylo  před budovami jen jezírko Hofvijver (od kterého jsou ty nejhezčí fotky). Uprostřed komplexu stojí Rytířský sál (Ridderzaal) a vedle Binnenhofu je obrazárna nizozemského národního muzea Mauritshuis, ve které můžete vidět obrazy od Rembrandta (např. Anatomie doktora Tulpa), Vermeera (Dívka s perlou), Steena, Halse a dalších. Vstup je kolem 14 euro, pro studenty 11 euro a do osmnácti let zdarma.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

unnamed

GEMEENTEMUSEUM / MUNICIPAL MUSEUM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Umělecké muzeum sousedící s Europolem. Art deco budova ze třicátých let navržená nizozemským „otcem moderní architektury“ Henrikem P. Berlageem, ve které můžete najít díla od Picassa, Moneta a hlavně největší sbírku Mondrianových děl na světě. Vstupné je stejné jako v Mauritshuis. Doufám, že příště budu mít čas podívat se i dovnitř. Ať už na umění na zdech nebo umění samotných zdí, protože Berlage navrhl úžasnou budovu zvenku i zevnitř. Ale ještě k Mondrianovi – prvky jím inspirované potkáte na každém rohu Haagu. Ve výlohách obchodů, na  budovách, chodnících, schodech, plakátech, kde vás napadne. Dokonce jsme viděli i latexové oblečky s mondrianovským vzorem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JAPONSKÁ ZAHRADA / JAPANSE TUIN

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Japonská zahrada leží na opačné straně Haagu od všeho ostatního. Sousedí s Haagským lesem (Haagse Bosch) a je to takový malý ráj klidu. Opravdu malý. Obsahuje snad všechny prvky, které si v japonské zahradě představíte. Můžete si zde pořídit skvělé fotky i jen odpočinout.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SCHEVENINGEN (A JEHO PLÁŽ)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Scheveningen je čtvrt v Haagu, která sousedí s pláží a nádherným mořem. Na rozlehlé písečné pláži (je dlouhá několik kilometrů a desítky metrů široká) leží spousta atrakcí, které stojí za vidění – od slavného hotelu Kurhaus, přes maják, po dvoupatrové scheveningenské molo, ve kterém najdete obchůdky s věcmi na pláž i památkami pro turisty, ruské kolo i věž, na které si můžete zkusit bungee jumping. Na pláži je i sousoší znázorňující mnoho nizozemských pohádek a pověstí.

Ve Scheveningenu jako takovém pak najdete turistickou atrakci Maduroam s miniaturami známých nizozemských památek, a Panorama Mesdag – kruhové muzeum určené jen pro jednu malbu – dílo od Hendrika W. Mesdaga zachycující Scheveningen, malbu 14 metrů vysokou a 120 metrů dlouhou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Haag je město plné úžasných lidí, kol, vodních kanálů, dokonalého spojení moderní i historické architektury, které se jen tak někde nevidí, a najdete v něm vše, co byste si přáli. Pro mě se stalo místem, kde bych si opravdu dokázala představit žít, a nebudu váhat se tam co nejdřív vrátit. Pokud nevíte, kam se v létě podívat a zajímají vás jak památky, architektura, umění, dobré jídlo i moře, určitě nad Haagem zapřemýšlejte.

Kam se v létě chystáte vy? A byl už někdo v Haagu? Jak se vám tam líbilo? Budu ráda za všechny komentáře a mějte se krásně, Magda -3

Nezapomeňte mě sledovat na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, ať vám nic neuknikne! ♥ 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s