LAHODNĚ S ELLOU: DŽUSY A SMOOTHIES PRO KAŽDÝ DEN

Minulý týden vyšla česká verze nové kuchařky od jedné z mých nejoblíbenějších food blogerek – Deliciously Ella. Její klasické kuchařky v knihkupectvích určitě potkáváte často. Tentokrát jde ale o menší formát, obsahuje pouze 30 receptů a je zaměřený jen na džusy a smoothies – Lahodně s Ellou: Džusy a smoothies pro každý den*.

Ve středu jsem si tedy vyzvedla recenzní výtisk v knihkupectví Dobrovský, za který mockrát děkuji. Pokud čtete můj blog delší dobu, víte, že mi nechutná ovoce a zeleninu jím jen střídmě. Proč tedy píšu recenzi na knížku s recepty prakticky jen z ovoce a zeleniny?

Protože to chci změnit. Přesně jako Ella před několika lety. Svůj špatný zdravotní stav a vlastně celý život převrátila naruby, když zkusila změnit svůj jídelníček. Místo sladkostí a brambůrek najednou zařadila jídelníček založený na rostlinné a bezlepkové stravě. Ale to jste už mohli číst několikrát v jejích předešlých knihách (nebo na internetu).

Tu nejnovější založila na džusech a smoothies, protože je to nejjednodušší způsob, jak každý den sníst doporučovaných pět kusů ovoce a zeleniny. Smoothies mají navíc podobnou energetickou hodnotu jako plnohodnotné jídlo, takže mohou být praktická, pokud si nestíháte udělat snídani nebo oběd – stačí je nalít do přenosné lahve a můžete vyrazit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Knížka obsahuje recepty na zmiňované džusy a smoothies, ale objevíte v ní i několik stran věnovaných kaším (populární acai kaše, apod.) a ochuceným rostlinným mlékům (čokoládovo-oříškové nebo mé nejoblíbenější matcha latte).

Recepty jsou psány pro naprosté začátečníky, takže se nemusíte bát, pokud jste smoothie ještě nezkoušeli. Navíc Ella zastává názor, že bychom se neměli přemáhat, pokud nám něco nechutná, spíš něco na začátku přidat/odebrat, a postupně si na to zvykat. A pokud smoothie milujete, určitě naleznete recepty, které si oblíbíte.

Hned na začátku narazíte na vysvětlivky množství různých přísad, jako „hrst“ malin nebo jedno jablko. Kus od kusu se může výrazně hmotnostně lišit, takže je vysvětlivka velmi praktická. Následuje, jak si vyrobit domácí ořechová mléka a másla, ale klidně si je můžete koupit už hotová. Před každou kategorií je krátký úvod a pokračují recepty. Každý je doplněn kvalitní fotkou (takže budete vědět, pokud jste něco hrozivě pokazili, pokud se bude realita výrazně lišit od fotky). Na konci je potom několik prázdných stran určených na poznámky, kam si můžete zapsat třeba své originální kombinace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ze smoothie jsem zkusila smoothie s banánem & zeleným čajem matcha. A víte co? Patnáct let jsem banán nepozřela, ve smoothie je jeden celý, a vážně mi chutná! (I s nedozrálým avokádem, protože v Brně asi zralá neexistují.) Takže pokud s ovocem zápasíte jako já, dejte Elle šanci vám změnit názor.

Dvakrát jsem si také udělala ledové latte s mátou & zeleným čajem matcha a je vynikající. Nemůžu se dočkat, až zkusím i další recepty. Džusy bohužel hodnotit nemohu, protože doma nemáme odšťavňovač, ale vypadají lákavě.

Knížce nemám moc co vytknout, jen se v ní objevuje pár ingrediencí, které u nás nejsou lehce k sehnání. To ale není problém knížky, ale výběru potravin, které jsou u nás dostupné. Pokud vás kuchařka Lahodně s Ellou: Džusy a smoothies pro každý den zaujala, upřímně ji mohu doporučit. Pořídíte ji osobně v knihkupectvích Dobrovský nebo online na e-shopu Knihy Dobrovský. Mějte se krásně,Magda -3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

5 komentářů Přidejte váš

 1. Borůvka napsal:

  Tohle je zrovna jediná kuchařka od Elly, kterou nemusím okamžitě mít. 😀 Především proto, že nemám odšťavňovač a ani pořádný mixér, co by zvladnul cokoliv, tak by mě akorát mrzelo, co všechno si nemůžu udělat. Ale určitě si všechny ty věci někdy pořídím.
  Jinak já ovoce miluju, tak držím palce, ať taky přijdeš na chuť aspoň něčemu. 🙂 S avokádama v Brně je to docela nanic, ale občas má člověk štěstí, že sežene opravdu zralé, co nestojí pomalu stovku za kus, nebo že normální docela hezky dojde. Nejlepší jsem viděla v Lidlu a v Bille, ale jenom někdy, no..

  1. malmiki napsal:

   Taky mě mrzí, že jsem bez odšťavňovače, džusy miluju. 😦 Ale těším se na Lahodně s Ellou a přáteli! Poslední dobou vůbec nemám nápady na jídlo.

 2. Týna napsal:

  Tak to kupuji také. Potřebuju trochu inspirace a další recepty smoothie. Děkuju 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s